Trening autogeniczny

, ,

Trening autogeniczny

6

Mar

Wszystko jedno, czy nazwiemy to sugestią, czy przeniesieniem czy też sztucznym snem, hipnoza ma różne techniki, które często ulegały zmianie.

Niemiecki lekarz Schultz swoją sugestywną metodę hipnotyczną nazwał treningiem autogenicznym. Chodzi tutaj o taką autosugestię, która ma dobroczynny wpływ na wykonawcę i poprzez rozluźnienie i koncentrację prowadzi do relaksacyjnego stanu zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychologicznym.

Widzicie państwo, w jaki naturalny sposób zajmują miejsce w tym, co mam do powiedzenia, bo przecież już wspomniana wyobraźnia także wymaga rozluźnienia i koncentracji.

Trening autogeniczny opiera się na odczuciu ciepła i wagi. Na takich samych odczuciach, które mogą występować również przy heterohipnozie, a więc wówczas, gdy hipnozę wywołuje inna osoba.

Ćwiczenia możemy wykonywać na zwykłym krześle wypoczynkowym. Najpierw trzeba obejść w myśli wszystkie części ciała uświadamiając sobie ich wagę. Rozpoczynamy od prawej ręki, potem od lewej, a następnie przechodzimy do prawej nogi i lewej nogi.

Później rozciągamy odczucie ważności na inne części ciała, które wylegują się na krześle wypoczynkowym. W drugim etapie mobilizujemy odczucie ciepła. Dlaczego odczucie ciepła? Po prostu dlatego, że w stanie hipnotycznym pojawia się odczucie ciepła, a nie zimna.

Postępujcie tak samo, jak wówczas, gdy uświadamialiście sobie odczucie wagi w waszych kończynach,, a później w ciele. W drugim etapie możecie rzeczywiście podnieść temperaturę ciała o kilka stopni.

W wytwarzanym, rozluźnionym stanie, wasze oddychanie będzie spokojniejsze i głębsze, przyczyniając się do ogólnego rozluźnienia. Kiedy powracacie do zwykłego stanu, wykonujcie to ponownie stopniowo i powoli, tak jakbyście się budzili z nocnego snu.

Napełnijcie się fizycznie i umysłowo, nim na nowo rozpoczniecie swoją codzienną działalność. Ta metoda, jak każde inne postępowanie rozluźniające mięśnie oczekuje postawy, wynikającej ze zdecydowanego postanowienia. Umożliwia wytworzenie kontroli nad samym sobą i naturalnego hamulca własnej impulsywności.

About The Author

admin

Leave a Reply