Stanowiska kierownicze we współczesnych korporacjach

, ,

Stanowiska kierownicze we współczesnych korporacjach

14

Kwi

W wyniku przeprowadzonych na szeroką skalę badań amerykański psycholog Mic-hael Maccoby odkrył, że we współczesnych korporacjach coraz częściej na pozycjach kierowników pojawiają się ludzie o pewnym szczególnym typie osobowości. Są to rasowi gracze. Opisał ich w książce The Gamesman. The New Corporate Leaders [Maccoby, 1976],

Co ich charakteryzuje? Oddajmy głos autorowi książki. „Ich głównym zainteresowaniem jest wyzwanie, rywalizacja, w której mogą się sprawdzić jako zwycięzcy. Niecierpliwi wobec tych, którzy są powolni i ostrożni, lubią podejmować ryzyko i pobudzać innych do wychodzenia poza swroje możliwości. Postrzegają pracę i życie jako grę […]. Ich myślenie i słowa są zwięzłe, dynamiczne, czasem żartobliwe i błyskotliwe. Ich głównym życiowym celem jest «być zwycięzcą», ich myśli kierują się nieustannie w stronę strategii i taktyk: w kontekście organizacji” [Maccoby, 1976, s. 56].

„Współczesny gracz może być najlepiej scharakteryzowany jako osoba, która lubi zmiany i chce wpływać na nie. Lubi podejmować skalkulowane ryzyko […]. Projekty rozwoju, stosunki międzyludzkie i własną karierę postrzega w kategoriach wolnego wyboru i możliwości tak, jakby były one grą […]. Jest człowiekiem zespołu, ale jednocześnie pragnie być gwiazdą kierownikiem, ale często buntownikiem wobec hierarchii biurokratycznej uczciwy, ale gardzący słabością. Jego motywacją nie jest zbudowanie imperium czy osiągnięcie bogactwa, ale raczej rozgłos, chwała, rozruszanie zespołu i korzyść zwycięstwa. Jego głównym celem jest być znanym jako zwycięzca, jego główną obawą jest otrzymanie etykietki człowieka przegranego” [Maccoby, 1976, s. 100].

About The Author

admin

Leave a Reply