PRANIE PIENIĘDZY POPRZEZ RESTRUKTURYZOWANIE I WYKORZYSTYWANIE WIELU RACHUNKÓW BANKOWYCH — Pozycjonowanie stron - Gniezno, Legnica, Rzgów, Piła

, ,

PRANIE PIENIĘDZY POPRZEZ RESTRUKTURYZOWANIE I WYKORZYSTYWANIE WIELU RACHUNKÓW BANKOWYCH

8

Lut

Policja francuska na początku lat 90. ujawniła przypadek prania pieniędzy poprzez restrukturyzację wpłat. Jeden z banków dla ułatwienia kontaktów z państwami afrykańskimi powołał agencję ds. odsyłania oszczędności imigrantów zatrudnionych we Francji. W związku z tym agencja umożliwiła otwieranie kont bankowych bezpośrednio we własnym kraju i lokowanie tam kapitałów transferowanych za pomocą wewnętrznego rachunku tymczasowego. Policja francuska ujawniła jednak, że w agencji 80 rachunków posiadali także uliczni handlarze narkotyków, którzy dokonali transferu 7,5 min franków.

E3 W 1994 roku ujawniono pranie pieniędzy w kwocie 100 min USD przez oddział Citibanku w Nowym Jorku, z którego środki przekazywano do kilku krajów. Systemy kontroli wewnętrznej banku wykryły, że wielu różnych klientów, np. strażak, policjant, dyplomata, dokonują wpłat poniżej limitu obligującego do sporządzenia sprawozdania. W rezultacie skutecznej współpracy banku i organów ścigania aresztowano 27 osób.

PRANIE PIENIĘDZY Z WYKORZYSTANIEM INSTYTUCJI BANKOWYCH W RAJACH PODATKOWYCH. W końcu lat 80. i na początku lat 90. FBI ujawniło wiele przypadków prania pieniędzy, w których wykorzystane były usługi banków w rajach podatkowych. W jednym z nich adwokat gromadził w swoim biurze tygodniowo kwoty 56 min USD pochodzących z handlu narkotykami. Na koniec tygodnia pieniądze te przewoził prywatnym samolotem do Panamy i lam pod eskortą uzbrojonych oddziałów dokonywał wpłaty na rachunki korporacji z siedzibą na Antylach Holenderskich. Następnie pieniądze te były telegraficznie przekazywane na rachunki korporacji panamskiej w banku na Wielkim Kajmanie i ponownie do Panamy na inny rachunek tej samej korporacji. Bank wystawiał świadectwo depozytowe, które stanowiło zabezpieczenie spłaty kredytów zaciąganych w bankach amerykańskich przez handlarzy narkotykami na zakup luksusowych dóbr (zob. rys. 6).

About The Author

admin

Leave a Reply