Pogodny duch we wspaniałym ciele

, ,

Pogodny duch we wspaniałym ciele

7

Kwi

Z pewnością od czasu do czasu myślicie o swoim stanie fizycznym, głównie wtedy, kiedy nieoczekiwanie zostawia was na pastwę losu. Mówicie sobie: „Muszę siebie konserwować, żeby uniknąć zmęczenia, wyczerpania i kłopotów, związanych z wiekiem”. Macie do dyspozycji wiele prostych środków. Już chwaliłem czystość cielesną i zalety masażu wykonywanego po kąpieli albo prysznicu.

Jeżeli uprawiacie sporty, to poniższe wskazówki nie będą was dotyczyły. Jednakże jeżeli bardziej lubicie bezczynność, niż radość z zatrudniania waszych mięśni, to w następnych wierszach tej książki znajdziecie kilka pożytecznych rad dla utrzymania siebie w formie.

Wiem, że nie odrzucacie sportu, ale chętniej jesteście jego widzami, niż uczestnikami i w tym przypadku, waszym jedynym wysiłkiem fizycznym jest dotarcie do fotela, stojącego przed telewizorem. Miękko zagłębiacie się w poduszki fotela po dniu ciężkiej pracy. Przesadzam? Przyznajcie, że nie tak bardzo.

Nie proszę was, żebyście stali się zawodnikami, ale na przykład tylko o to, żebyście nie wsiadali do windy, ale raczej wchodzili schodami na górę. Co, mieszkacie na dwudziestym piętrze? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po drodze wsiąść do windy, albo ostatnie kilka pięter pokonać na piechotę.

Później można chodzić do pracy na piechotę. Za daleko jest miejsce pracy od waszego mieszkania? Kto może wam przeszkodzić w tym, żeby wsiąść do autobusu czy metra na jakimś dalszym przystanku, czy stacji, a nie na tym, który jest przed waszym domem? Chodźcie pieszo! Oddychajcie! Oczywiście zawsze całkowicie wyłączając się.

Podczas chodzenia wasze nogi można przyrównać do huśtawki wagi, które przy każdym kroku harmonijnie wymieniają się. Wasze oczy napełniają się widokami ulicy. Widzicie rokwitające pąki na drzewach, pożółkłe liście opadłe na jezdnię, potyczki na kule śnieżne rozbawionych dzieci.

Każda pora roku ma swoją poezję. Nie rezygnujcie z tej poezji, żeby ujrzeć ją poprzez sprawy i ludzi, wytyczających waszą codzienną drogę. Jeżeli do miejsca pracy jeździcie samochodem, to na koniec tygodnia pozostawcie go w garażu. Nie? Dlaczego? Musicie jechać poza miasto? Wspaniale, jak tylko osiągniecie cel podróży, idźcie na spacer po spokojnych ścieżkach leśnych i napełniajcie płuca czystym powietrzem.

Oddychajcie głęboko, ponownie i zawsze! Nie będę znowu chwalić zalet dobrego oddychania. Jest to jednak ta chwila, kiedy możecie przywołać wasze dobre uczynki. Pewno odczuliście już je w czasie ćwiczeń relaksacyjnych.

About The Author

admin

Leave a Reply