Pawłów i odruchy warunkowe | Pozycjonowanie stron - Gniezno, Legnica, Rzgów, Piła

, ,

Pawłów i odruchy warunkowe

4

Lut

Pawłów, znany fizjolog w 1904 roku otrzymał nagrodę Nobla. Żarliwymi badaniami dążył do tego, żeby przy pomocy znanego wytłumaczyć nieznane.

W czasie dobrze znanych doświadczeń na psach, wykrywa odruch warunkowy, wywołany okolicznością zewnętrzną. Opisuje dwa odruchy: podniecający (emocjonalny) i hamujący. Ten ostatni działą przeciwko pierwszemu.

Dzisiaj także istnieją trzy, sprzeczne ze sobą, teorie o powiązaniu snu z hipnozą. Dla zwolenników Pawłowa hipnoza jest częściowym snem. W czasie zwykłego snu, kora mózgowa jest pod działaniem hamowania, ale utrzymuje tak zwane „punkty czujności”, które umożliwiają kontakt ze światem zewnętrznym.

Podczas hipnozy tworzone są sztucznie „punkty czujności”, które umożliwiają komunikację pomiędzy podmiotem i hipnotyzerem. Ten stan dzieli się na okresy hipnoidalne lub sugestywne, podczas których następują różne zmiany fizjologiczne.

Według prac psychologów amerykańskich z lat trzydziestych naszego stulecia, nie należy mylić zdolności sugerowania z hipnozą. W Stanach Zjednoczonych prowadzono dalej badania, żeby obejść istotę hipnozy. Kubie w swoich pracach z 1961 roku stwierdza, że hipnoza ma pochodzenie psychofizjologiczne.

About The Author

admin

Leave a Reply