Medytacja transcydentalna

, ,

Medytacja transcydentalna

9

Mar

Medytacja transcydentalna odbiega od medytacji Zen, gdyż jej punkt wyjścia jest bardziej duchowy. Tutaj również pożytecznymi są dopowiadające jej fizjologii siedzenie „lotos”, półpozycja lub siedzenie na krześle. Tak jak i inne formy medytacji, ta również zmienia krzywą encefalogramu: mózg wysyła tylko fale alfa, które wywoływane są zwolnieniem wymiany materii mózgu poprzez zerwanie kontaktu duchowego ze światem zewnętrznym.

Medytacja transcydentalna również prowadzi do uwolnienia się od niepokoju i umożliwia lepsze dostosowanie się do świata zewnętrznego. Jest to metoda naturalnego samoznieczulenia. Osoba praktykująca tę medytację powstrzymuje gwałtowność swoich uczuć i jednocześnie z tym zauważa, jak wzmacnia się jej wiedza o sobie i o innych osobach.

Medytacja transcydentalna wymaga konsultacji i wstępnych omówień z osobą wtajemniczoną. Inaczej mówiąc wymaga wprowadzających seansów. Ta medytacja stosuje „mantrę”, i to odróżniają od pozostałych technik samokondycjonujących. Mantra jest słowem używanym ze względu na wibrację, jest skalą dźwięków bez znaczenia.

Z tego punktu widzenia pokrewna jest z „koan”, który na pierwszy rzut oka jest zdaniem bez związku, jego znaczenia nie można wyłuskać przy pomocy rozumu. Przedstawię teraz taki koan, nad którym możemy pomedytować: Pewnego dnia, gdy Ma-ku Shan i Pao-che odprowadzał mistrza Ma-tsu na jego spacer spytał się go: – Co to jest Wielka Nirwana? Mistrz powiedział: – Staraj się! – O mistrzu, w czym mam się starać? – Patrz na potok – padła odpowiedź.

Po tej małej wymijance słownej, wracając do medytacji transcydentalnej należy podkreślić, że ma ona ściśle duchowy punkt wyjścia w przeciwieństwie do autogenicznego treningu Schultza, albo do progresywnej relaksacji Jacobsena.

Jednocześnie łączy relaksację z wewnętrzną czujnością i umożliwia oderwanie się od zewnętrznej krzątaniny na okres przeznaczony na medytację. Wykazuje ona pokrewne cechy z modlitwą, jednakże również różni się od niej, gdyż żyje tylko powtarzaniem słowa, mantry, której znaczenie znajduje się w brzmieniu, a nie w sensie.

About The Author

admin

Leave a Reply