Charcot i hipnoza | Pozycjonowanie stron - Gniezno, Legnica, Rzgów, Piła

, ,

Charcot i hipnoza

2

Mar

Wiek później Charcot, słynny neurolog rozpoczyna fizjologiczne badania hipnozy. Wykazuje, że zjawiska wywołane rzekomym fluidem magnetycznym można sprowadzić do dolegliwości nerwowych (nerwobóli).

Ogłasza, że tylko chorzy dają się hipnotyzować. I chociaż to stwierdzenie nie jest ugruntowane, to jednak poznanie zjawisk hipnotycznych możemy zawdzięczać Charcotowi.

Podczas gdy działający w Salpetrier Charcot ogłasza swoją somatyczną teorię hipnozy, to pracujący na wydziale lekarskim w Nancy Bernheim razem z Lie- baultem tworzą psychologiczną szkołę hipnozy.

W Nancy, Bernheim ze stosowania sugestii wyciągnął wniosek, że chorzy histerycy wiedzą poza świadomością o czymś, co blisko dotyczy ich stanu zdrowia, ale sami nie mogą na to natrafić, gdyż pozostaje to ukryte dla świadomości ich choroby. Natomiast hipnoza i sugestia pomaga im wywołać to w świadomości.

Jakby nie było, dzięki temu hipnoza została urzędowo uznana. Po śmierci Charcota hipnoza jako nauka zaczęła zanikać. Tylko Janet, jeden z krzewicieli francuskiej psychologii doświadczalnej pracował nad nią dalej.

Po pierwszej wojnie światowej hipnoza okazała się pożyteczna w leczeniu neurozy żołnierzy. W Stanach Zjednoczonych i w Związku Radzieckim rozpoczynają się badania szkoły Pawłowa. Po drugiej wojnie światowej badania stają się jeszcze bardziej intensywne, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

About The Author

admin

Leave a Reply